SENNELIER, CZĘŚĆ III - PASTELE SUCHE

Ponad 3 lata zajęło Sennelierowi opracowanie serii Pastels à L'écu, czyli jednej z największych gam kolorystycznych pasteli suchych. Miało to miejsce na początku XX wieku, dla dociekliwych - w latach 1904 - 1907. W kolejnych dziesięcioleciach paleta barw w kolekcji Extra Soft Pastels Senneliera stale się powiększała. A wiecie co łączy ją z baletnicami? :)

O tym już za moment.

 

 

Pod koniec XIX wieku, kiedy Sennelier opracował farby olejne dla artystów, których nazwiska przeszły do historii (Cézanne, Gauguin czy Picasso), Gustave dostrzegł potrzebę wytwarzania farb zawierających jedynie pigmenty najwyższej jakości. W celu stworzenia kolorów doskonałych Gustave pozyskiwał pigmenty ze źródeł tradycyjnych, jednocześnie dokładnie analizując ich specyficzne właściwości chemiczne. To zaowocowało nie tylko bardzo wysoką trwałością prac wykonanych farbami Senneliera, ale także zapewniło produkcję unikalnej palety kolorów, którą większość artystów określiłoby: wyjątkowo piękna!

Od czasu opracowania przez Gustave Senneliera formuł tworzenia pigmentów, część z nich zniknęła z powodu wyczerpania ich naturalnych zasobów lub ze względu na ich toksyczność. Sennelier jednak - jak już niejednokrotnie wspominaliśmy - łączy tradycję z osiągnięciami współczesnej chemii i korzysta z pigmentów syntetycznych, idealnie odzwierciedlających te niegdyś stosowane pigmenty mineralne, takie jak Lapis Lazul czy Cinnabar. Nie znaczy to jednak, że pigmenty naturalne zostały wycofane całkowicie. Bynajmniej, Sennelier nadal w dużej mierze swoje pigmenty produkuje w oparciu o naturalnie metody - na przykład ochry pozyskiwane są z glin zawierających tlenki żelaza.

 

 

Wytworzenie wysokiej jakości pigmentów to pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy krok ku produkcji wyjątkowych pasteli suchych. W tym miejscu warto zauważyć, że w kolekcji Senneliera znajduje się KILKASET odcieni pasteli suchych. Można powiedzieć, że wkład w poszerzenie tej kolekcji miały słynne baletnice zobrazów Edgara Degasa, bowiem gama brązowych odcieni została stworzona właśnie na zamówienie tego artysty. Dziś możemy spróbować odgadnąć jakie dokładnie odcienie wykorzystał w swoich rysunkach. Jednak nie tylko Degasowi zawdzięczamy to, jak współcześnie prezentuje się kolekcja Pastels à L'écu. Wielu innych artystów impresjonistów kierowało swoje zamówienia na najwyższej jakości produkty właśnie do Senneliera.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl