CZY RYSOWANIE KREDKAMI WPŁYWA NA ROZWÓJ INTELEKTUALNY DZIECI?

Wydawać by się mogło, że wkrótce wszystkie zawody, w których jeszcze dzisiaj wykorzystuje się tradycyjną metodę zapisywania tekstu - długopisem lub piórem na kartce papieru, zostaną scyfryzowane i opanowane przez komputery. Studenci zamiast notatników przynoszą na wykłady laptopy, lekarze wystawiają e-recepty, pisarze i dziennikarze zapisują swoje teksty w chmurze, zamiast listów wysyłane są emaile i SMSy, a zamiast dzienników i pamiętników prowadzimy blogi. I wcale nie uważam, że to źle, wręcz przeciwnie. Ja również ten tekst piszę w notatniku - aplikacji w laptopie :) Jednak, biorąc to wszystko pod uwagę pojawia się pytanie: czy faktycznie naszym dzieciom potrzebna jest nauka pisania tradycyjnego?

Odpowiedź jest krótka, prosta i stanowcza. Tak! No ale dlaczego?

 

 

Pisanie ręczne nieodłącznym elementem rozwoju intelektualnego

Badania naukowe wykazują, że pisanie ręczne jest niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Podczas pisania w mózgu aktywowane są ośrodki odpowiedzialne za koncentrację, skupienie uwagi, pamęć oraz orientację przestrzenną. Dzieci, które opanowały sprawne pisanie ręczne szybciej się uczą, osiągają lepsze wyniki w szkole, a później odnoszą większe sukcesy w dorosłym życiu. Podczas wprowadzania liter na klawiaturze komputera czy telefonu nasz mózg nie angażuje się aż tak mocno w przyswojenie tekstu, a więc dane zapamiętujemy gorzej. Oprócz tego, pisanie ręczne uczy cierpliwości, rozwija kreatywność, wspiera w nauce czytania, ale też wzmacnia rękę i postawę całego ciała. Nie tylko dzieciom, ale również dorosłym z większą łatwością przychodzi nauka języków obcych, kiedy notatki i nowe słówka zapisywane są ręcznie w notatniku. Ja do dzisiaj pamiętam, jak w średniej szkole, w zeszycie do niemieckiego zapisałam na zielono słowo Geschirrspülmaschine - to znaczy zmywarka do naczyń :) 

Etapy rozwoju chwytania kredek przez dzieci

Kredka to prawdopodobnie pierwszy artykuł piśmienniczy z jakim Twoje dziecko będzie miało styczność. To od kredki zacznie się jego przygoda z pisaniem. Na początku, mniej więcej do 2 roku życia będzie ją łapało chwytem cylindrycznym, czyli obejmie ją całą dłonią, tak samo jak np. szklankę. W ciągu kolejnego roku pojawi się chwyt palczasty, gdzie dziecko zacznie wykorzystywać raczej palce. Do 4 roku życia pojawi się zmodyfikowany chwyt tójpunktowy, inaczej zwany trójpalcowym, a więc kredka przytrzymywana będzie przez palec wskazujący i środkowy oraz kciuk. Do 7 roku życia dziecko powinno w pełni wykształcić technikę trójpunktową, jaką będzie się posługiwało w kolejnych latach swojego życia. Technika polega na trzymaniu kredki (jak również każdego innego narzędzia pisarskiego) w trzech palcach - pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, opierając ją na palcu środkowym. Nie zawsze i nie dla wszystkich dzieci może być to łatwe. Znam dorosłego osobnika, który po kilkudziesięciu latach życia, przez które szczerze nie lubił pisać ręcznie, a jego dłoń potwornie się przy tym męczyła, odkrył, że niepoprawnie trzyma długopis :) W tym momencie nauka nowego chwytu jest dla niego prawie jak nauka pisana od nowa.

Kredki z profilowanym uchwytem

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele przyborów dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym, które ułatwią im opanować prawidłowy chwyt trójpalcowy jak najwcześniej. Mowa przede wszystkim o kredkach i innych artykułach piśmienniczych, które posiadają profilowany uchwyt. Kredki z profilowanym uchwytem w przekroju mają kształt trójkąta lub posiadają specjalne wyżłobienia i wypustki, które "wymuszają" prawidłowe trzymanie. Przez trzymanie mamy na myśli zarówno odpowiednie ułożenie palców wokół kredki, jak i samą wysokość trzymania, czyli odległość palców od czubka kredki. Wyprofilowany kształt sprawia, że kredka dobrze układa się w dłoni, napięcie mięśni w ręce jest mniejsze, a dłoń oraz nadgarstek nie męczą się szybko, dzięki czemu dziecko nie zniechęca się do pisania czy rysowania.

 

Lyra oferuje świetne kredki dla dzieci, które występują w kilku różnych grubościach. Szczególnie warta uwagi jest seria Lyra Groove, która zawiera kredki o ergonomicznym kształcie z specjalnymi wyżłobieniami, strefami antypoślizgowymi na kciuk, palec wskazujący i środkowy. Takie wykonanie zapewnia optymalny uchwyt podczas rysowania, nawet po zatemperowaniu kredki. Kredki Lyra Groove posiadają wysoką zawartość pigmentu, dzięki czemu są miękkie, a ich kolory żywe i intensywne. Dostępne są kredki cienkie - Lyra Grove Slim Natural Grip, nieco grubsze - Lyra Groove Natural Grip oraz całkiem grube, ze średnicą samego grafitu równą 10mm - Lyra Groove Triple 3w1. Te ostatnie łączą w sobie właściwości kredki akwarelowej, ołówkowej i woskowej, a więc są miękkie, posiadają intensywne kolory, a dodatkowo można je rozmyć jak akwarele. Na zdjęciu powyżej kredki Lyra Groove Natural Grip. 

 

Kredki szkolne Faber-Castell z serii Grip posiadają trójkątny, gruby przekrój i opatentowaną strefę Soft-Grip, czyli obszar wypełniony małymi antypoślizgowymi wypustkami, które zapobiegają wyślizgiwaniu się kredki z ręki i zapewniają komfort użytkowania. Każda kredka posiada okienko, w którym można wpisać np. imię dziecka. Kredki Faber-Castell Grip zostały wykonane z wykorzystaniem techniki sklejania SV, dzięki czemu są odporne na łamanie. Rodziców ucieszy fakt, że posiadają farbę na bazie wody, a więc są spieralne z większości tkanin, a przy tym przyjazne środowisku. Rysunki wykonane tymi kredkami można rozmyć pędzelkiem zamoczonym w wodzie i uzyskać efekt akwareli. Na zdjęciu powyżej kredki Faber-Castell z serii Grip-Neon.

 

Kredki ołówkowe Pelikan Combino, które przedstawiają fotografie powyżej, również posiadają trójkątny przekrój i miękki, ułatwiający dzieciom rysowanie grafit. Na każdej znajduje się praktyczna przestrzeń, na której można umieścić imię dziecka. Kredki Pelikan oprawione zostały w wysokiej jakości drewno cedrowe, a to co wyróżnia je od poprzedników, to namalowane na nich kolorowe i wesołe motywy zwierzęce. 

 

 

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was, że dzieci warto uczyć naturalnego pisania i prawidłowego uchwytu przyboru piśmienniczego. Podarujcie kredki swoim dzieciom, one pozwalają z nauki zrobić świetną zabawę. Kto wie, czy Twoje dziecko nie okaże się artystą? :) Rysunki Twojego dziecka mogą zawisnąć na ścianach w domu, jakie pierwsze małe dzieła. Będą również świetną pamiątką zarówno dla rodzica jak i dla dziecka - moja mama do dziś zachowała moja pierwszą laurkę dla niej :)

Wszystkie kredki dla dzieci znajdziecie w sklepie Świata Artysty, klikając w przycisk poniżej:

 

na zakupy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl