Magia kredek akwarelowych! 0

Trochę o kredkach w ogóle :)

Kredki to kolorowy sztyft (mieszanina kolorowych pigmentów, glinki i innych substancji wiążących) umieszczony najczęściej w drewnie.

Obecnie na ryku może też spotkać popularne kredki bez drewna, które są niczym innym jak tylko samym sztyftem. Występują one w dwóch wersjach. W pierwszej, grafit znajduje się w lakierowanej otoczce jak w Progresso, w drugiej grafit nie jest osłonięty jak w typowych kredkach woskowych i świecowych. 

Kredki najlepiej sprawdzają się w rysowaniu na papierze. Najczęściej kredek używa się przy niedużych formatach.

Kredki zazwyczaj kojarzą się ze szkołą i kolorowaniem, ale już w przeszłości wielu znanych artystów doceniło tę technikę np. Picasso, Matisse, Toulouse-Lautrec i inni. Często też używali kredek do szybkich szkiców, które były schematem do późniejszych obrazów lub ilustracji. Kredki mają też taką zaletę, że można je mieć zawsze pod ręką, w dowolnym miejscu - i w domu, i w plenerze. Są poręczne, nieduże i niewymagające. Kredki dzięki swojej wszechstronności stały się też powszechnym narzędziem pracy grafików i projektantów (ubrań, krajobrazu), a także ilustratorów książek dla dzieci i satyryków. Artyści cenią sobie w kredkach duże możliwości warsztatowe, bo można ich z powodzeniem używać do szybkich szkiców, a także starannych rysunków, dodatkowo pracę można przerwać w dowolnym momencie bez najmniejszej szkody dla rysunku.

 

A co z kredkami akwarelowymi?

Kredki akwarelowe posiadają wszystkie wymienione wyżej zalety, a od zwykłych, różnią się (jak to ktoś ładnie powiedział) "akwarelnością" :)
Poza tym, że kredkami akwarelowymi można rysować jak zwykłymi (są bardzo miękkie więc już samo rysownie jest dużą przyjemnością), to przy użyciu niewielkiej ilości wody można je też rozmywać, uzyskując efekt akwareli.

 

Kolorowy sztyft w kredkach akwarelowych składa się z wysokiej jakości bardzo drobno roztartych pigmentów, połączonych z rozpuszczalnym w wodzie spoiwem. Spoiwo łączące barwny pigment rdzenia kredki akwarelowej, w kontakcie z wodą, ulega rozpuszczeniu, co daje efekt malowania akwarelą. Kredki akwarelowe można stosować na suchym papierze, a potem je rozmywać (bądź nie) lub na mokrym papierze co daje także ciekawe efekty - miękkiej linii i barwnych plam. Poza tym kolory kredek wodorozpuszczalnych można łączyć ze sobą, dzięki czemu można samemu stworzyć nieskończoną paletę barw i odcieni.

Jak w takim razie używać tych kredek?

Technik rysowania/malowania kredkami akwarelowymi jest tyle ilu rysowników :)

Można rozmywać kreski, narysowane na papierze, wodą. Można rozetrzeć na kartce kolorowy pył (uzyskany przy pomocy papieru ściernego lub poprzez rozdrobnienie kawałków kredki), a potem go rozmyć. Podobnie można też wykorzystać strużyny (uzyskane przy pomocy noża lub temperówki).

Kredki można też potraktować jak farbkę akwarelową: np. nabrać pigment, mokrym pędzelkiem, bezpośrednio z kredki, lub do proszku uzyskanego z rozdrobnionej kredki (jednej lub kilku kolorów) dodać trochę wody i malować taką gotową "farbką".

Można też mieszać techniki - najpierw zrobić szkic kredką, potem go rozmyć, a jak rysunek wyschnie uzupełniać szczegóły już na sucho kredkami. Można też zrobić cały rysunek na sucho i tylko detale rozmyć wodą.

Każdy może stworzyć swoją własną technikę rysowania czy też malowania tymi kredkami, dają one nieskończoną ilość możliwości i zastosowań.

Kredki akwarelowe są też świetnym rozwiązaniem, na początek, dla osób, które chcą malować akwarelami (akwarele to trudna technika, praktycznie nie dająca możliwości zbyt wielu poprawek). Dzięki nim można nabrać wprawy, zobaczyć jak nakładać kolory i jakie efekty daje rozmycie.

Serdecznie polecamy kredki akwarelowe wszystkim - i małym, i dużym!

>>> KREDKI AKWARELOWE >>>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl