PĘDZLE – małe kompendium wiedzy cz. I 0

Pędzle to „must have” każdego artysty i hobbysty! Wszędzie tam gdzie są farby, media, werniksy lub kleje potrzebny jest pędzel. Jednak idąc do sklepu plastycznego można popaść w konsternację, ponieważ rodzajów pędzli jest nieskończona ilość. Jak w tej sytuacji dobrać pędzel odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb?

Oto kilka wskazówek, które mogą nam ułatwić wybór.

Pędzle, dla uproszczenia, możemy podzielić według kilku prostych kryteriów, ze względu na:

  1. rodzaj włosia,
  2. kształt włosia,
  3. długość trzonka,
  4. rodzaj obsadki (skuwki).

W tym artykule skupimy się na podziale ze względu na RODZAJ WŁOSIA.

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo dużo pędzli, czasem nawet biorąc w sklepie konkretny pędzel do ręki nie mamy pojęcia czy jest on syntetyczny czy naturalny. Najnowsze technologie produkcji potrafią stworzyć włosie syntetyczne tak delikatne i miękkie jak naturalne pędzle do akwareli.

Jednakże możemy „włosie” podzielić na:

  • Syntetyczne – wykonane najczęściej z poliestru lub nylonu.

Pędzle syntetyczne świetnie się sprawdzą w zastosowaniu szkolnym, hobbystycznym i artystyczny. „Syntetyki” są najbardziej uniwersale, nadają się zarówno do takich technik jak decoupage, mix media, proste złocenia, modelarstwo, ale też do malowania na tkaniach, drewnie, gipsie, glinie, szkle i ceramice. Z powodzeniem mogą być stosowane w malarstwie akrylowym i olejnych, jak również do malowania temperami, gwaszami (plakatówkami), a nawet farbami akwarelowymi.

Włosie syntetyczne w pędzlach najczęściej produkowane jest z modyfikowanego włosia poliestrowego, jak Taklon (rudobrązowe włosie) oraz z syntetycznego nylonu jak np. Toray (białe włosie). Są też pędzle syntetyczne, które swą strukturą i chłonnością zbliżone są do naturalnego, miękkiego i delikatnego włosia wiewiórki, sobola czy szopa i wykorzystywanego np. w pracy z akwarelą.

  • Naturalne – wykonane z naturalnego włosia zwierzęcego: szczecinowego, końskiego (kucyk - pony), koziego, czy też z wiewiórki, sobola, szopa itp.

Pędzle naturalne nie są tak uniwersalne jak syntetyki, ale mają również bardzo dużo zastosowań. W tym przypadku nie da się wskazać jednego typu pędzla do wszystkich technik, tutaj w zależności od giętkości i delikatności włosa będzie miał on zastosowanie w konkretnych technikach.

Szczecina jest sztywna i świetnie się sprawdza przy gęstych farbach, takich jak farby olejne, czy też gęste farby akrylowe (np. typu heavy), świetnie się nadają do past i gruntów. Co ciekawe pędzle szczecinowe dedykowanej są też dla małych dzieci. Przedszkolaki nie mają jeszcze precyzji malowania, mocno przyciskają narzędzia rysunkowe/malarskie do podłoża, a dzięki sztywności sprężystości włosia szczecinowego malowanie jest dużo łatwiejsze i przyjemniejsze, bo włosie nie wygina się.

Włosie końskie i kozie jest bardziej delikatne niż szczecina. Najczęściej stosowane jest w pędzlach do kaligrafii, ponieważ jest sprężyste, ale absorbuje dużo tuszu.

Sobol, wiewiórka, szop – to najdelikatniejszy rodzaj włosia używanego w pędzlach. Są to pędzle bardzo miękkie, wchłaniające dużo wody, dzięki czemu świetnie się sprawdzają w pracy z akwarelą.

 

  • Gąbkowe – pędzle te zamiast włosia mają gąbkę.

Pędzle okrągłe są dobre np. do szablonów - poprzez metodę tapowania, farba bardzo ładnie i równo rozprowadza się po powierzchni. Pędzle gąbkowe płaskie są świetne do równego zamalowywania dużych powierzchni. Pędzle gąbko są też stosowane do postarzania za pomocą past i pudrów.

 

  • Gumowe – wykonane z gumy lub silikonu.

Pędzle gumowe to specyficzne pędzle, które zazwyczaj są stosowane w modelarstwie do nakładania i/lub usuwania nadmiaru kleju. Świetnie się sprawdzą także w pracach dekoratorskich do tworzenia wszelkiego rodzaju napisów, reliefów i wzorków za pomocą pasty lub gęstej farby. Jest to również znakomite narzędzie rzeźbiarskie umożliwiacie modelowanie gliny czy modeliny, szczególnie jeśli potrzebna jest duża precyzja.

/

 

Jeśli po tym artykule nadal masz niedosyt wiedzy i nie możesz się zdecydować na wybór odpowiedniego pędzla, to zapraszamy do przeczytania kolejnego tekstu z cyklu „PĘDZLE – małe kompendium wiedzy”. W kolejnych postach omówimy, miedzy innymi, tematy dlaczego trzonki pędzli są niektóre długie a niektóre krótkie, a także jak kształt włosia może pomóc lub utrudnić malowanie.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl