
PODOBRAZIA I SZTALUGI
Podobrazie to powszechna nazwa podłoża malarskiego. Najstarsze podobrazia używane były już w starożytności, były to odpowiednio przygotowane drewniane deski.
Podobrazia płócienne zaczęto stosować w XV w. lecz rozpowszechniły się na skalę światową dopiero w XVII wieku. Na ogół do tego typu podobrazi używa się płótna lnianego lub bawełnianego. Podobrazia najczęściej są już przygotowane od malowania i są zagruntowane uniwersalnym gruntem malarskim.
Gotowe podobrazia służą jako podkład malarski do farb olejnych, akrylowych, temper i gwaszy, a nawet pasteli, szczególnie olejnych.
Nieodzownym narzędziem pracy każdego malarza jest także SZTALUGA. Sztaluga to rodzaj stojaka, na którym malarz umieszcza podobrazie i maluje. Sztalugi posiadają specjalne listwy, dzięki którym można wyregulować wysokość i nachylenie podobrazia do swoich potrzeb.
Sztalugi mogą z powodzeniem służyć do rysunku na dużych brystolach, wystarczy zamiast podobrazia ustawić na sztaludze deskę (rysownicę) i przypiąć do niej dowolny arkusz papieru.
Obecnie na rynku są dostępne różne rodzaje sztalug - studyjne, trójnogi, ekspozycyjne - różnią się nie tylko kształtem, ale także zastosowaniem i materiałem z jakiego zostały wykonane.
Ostatnio bardzo popularne stały się sztalugi aluminiowe, które dzięki swojej małej wadze są wygodne w transporcie, a także sztalugi plenerowe, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca i można je schować np. do szafy.
