Producent
Wymiary
Gramatura papieru
Ilość kartek
Faktura papieru
Rodzaj składu
Rodzaj okładki
Przeznaczenie
Przeznaczenie:
Kolor papieru
Faktura papieru:
Gramatura papieru
Cena
-
od
do
KALKA
Wynalezienie kalki datuje się na rok 1806, kiedy to Ralph Wedgewood po raz pierwszy zastosował papier węglowy w urządzeniu do pisania przeznaczonym dla osób niewidomych. Choć dzisiejsza kalka różni się od tej zaproponowanej przez Anglika, działanie papieru węglowego było zbliżone do działania kalki kreślarskiej. Wynalazek został zapomniany i wrócił do łask dopiero w 1871 roku, kiedy to Lebbeus H. Rogers zastąpił wosk naftą odpowiedzialną za wiązanie atramentu z papierem i wprowadził kalki do produkcji masowej.
W Świecie Artysty znajdziesz kalki kreślarskie od najlepszych producentów, które bez trudu dopasujesz do własnych potrzeb i preferencji. Zanim jednak przejdziemy do najważniejszych parametrów, skupmy się na tym, co to jest kalka i gdzie znajduje zastosowanie.
Co to jest kalka kreślarska?
Kalka techniczna, inaczej zwana kreślarską lub szkicową, to przezroczysty papier służący do sporządzania rysunków technicznych przy użyciu ołówka, tuszu, pióra, rapidografu czy pisaka kreślarskiego. Dobrej jakości kalka wykazuje wysoką odporność na wydrapywanie i wielokrotne wymazywanie. Jej gramatura mieści się w zakresie od 40 g/m2 do 200 g/m2. Kalki o gramaturze powyżej 90 g/m2 mogą być wykorzystywane do typodruku, druku offsetowego, kserokopiarek i drukarek.
Do czego służy kalka?
Zastosowanie kalki kreślarskiej jest bardzo proste. Kalka służy bowiem do sporządzania kopii rysunków technicznych. Wystarczy położyć kalkę między kartką z rysunkiem a czystym papierem i odrysować (przekalkować) wszystkie elementy. Kalka kreślarska umożliwia wykonanie wielu kopii projektu za jednym razem, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Najczęściej wykorzystywana przez architektów, inżynierów i osoby, które w swojej pracy posługują się rysunkiem technicznym.
Ciekawostka: w językoznawstwie często spotykane są kalki językowe, które wiążą się z dosłownym tłumaczeniem danego wyrazu lub połączenia wyrazowego z jednego języka na inny. Popularnymi kalkami z języka angielskiego są choćby „drapacz chmur” (ang. skyscraper) czy „nastolatek” (ang. teenager). Kalka językowa jest więc odbitką innego wyrażenia, nie zawsze pochwalaną przez językoznawców.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kalkę?
Jako profesjonalny sklep z artykułami dla plastyków oferujemy szeroki wybór kalk kreślarskich do rysunków technicznych. Nasze produkty są niezwykle zróżnicowane, dlatego przed zakupem zwróć uwagę na poniższe parametry:
- wymiary – najpopularniejsze to A3 i A4, choć dostępne są również wymiary niestandardowe,
- gramatura – u nas znajdziesz kalki o gramaturze od 40 g/m2 do 110 g/m2; im niższa gramatura, tym lepsze odwzorowanie szczegółów,
- ilość kartek – kalkę możesz kupić w bloku (10-30 szt.) lub na sztuki (także w rolce).
Kalka kreślarska jest odporna na wymazywanie, wyróżnia się neutralnym pH i nie przeciera się pod naciskiem narzędzia do rysowania. Warto jednak pamiętać, że kalka wchłania wilgoć z powietrza, dlatego przechowuj ją w papierze wodoodpornym – w ten sposób unikniesz pomarszczenia kalki.
Kalka kreślarska nie tylko dla architektów
Choć grupą zawodową, która najczęściej sięga po kalki kreślarskie, są architekci i osoby zajmujące się sporządzaniem rysunków technicznych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystywać kalkę również do zabawy. Kalka to tani, lecz efektowny gadżet, który spodoba się każdemu dziecku zainteresowanemu rysowaniem. Dzięki kalce maluch może wykonać kilka sztuk takiego samego rysunku, a przy okazji ćwiczyć koncentrację i odrysowywanie po liniach.