Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Sprawdź więcej
 Zeszyt OXFORD Esse FIZYKA brulion A5, 80k., kratka
Zeszyt OXFORD Esse FIZYKA brulion A5, 80k., kratka
15,90 zł 12,00 zł
szt.
 Zeszyt OXFORD Esse MATEMATYKA brulion A5, 80k., kratka
Zeszyt OXFORD Esse MATEMATYKA brulion A5, 80k., kratka
15,90 zł 12,00 zł
szt.
Zeszyt OXFORD Esse ANGIELSKI brulion A5, 80k., kratka
Zeszyt OXFORD Esse ANGIELSKI brulion A5, 80k., kratka
15,90 zł 12,00 zł
szt.
Zeszyt OXFORD Esse BIOLOGIA brulion A5, 80k., kratka
Zeszyt OXFORD Esse BIOLOGIA brulion A5, 80k., kratka
15,90 zł 12,00 zł
szt.
 Zeszyt OXFORD Esse HISTORIA brulion A5, 80k., kratka
Zeszyt OXFORD Esse HISTORIA brulion A5, 80k., kratka
15,90 zł 12,00 zł
szt.
 Zeszyt OXFORD Esse CHEMIA brulion A5, 80k., kratka
Zeszyt OXFORD Esse CHEMIA brulion A5, 80k., kratka
15,90 zł 12,00 zł
szt.
Zeszyt OXFORD Esse POLSKI brulion A5, 80k., linia
Zeszyt OXFORD Esse POLSKI brulion A5, 80k., linia
15,90 zł 12,00 zł
szt.

Blog Świata Artysty

WAŁKI MALARSKIE


 

Świat artysty malarza - czy to hobbysty czy profesjonalisty, za którego obrazy po jego śmierci (czego nikomu oczywiście nie życzymy) będziemy płacić miliony euro - to nie tylko sztalugi, farby i pędzle, ale też szereg innych akcesoriów typu teczki malarskie czy prezentowane w tym dziale wałki.

Wałki służą do szybkiego pokrycia większej powierzchni farbą malarską (przydatne są wtedy wałki gąbkowe), ale wykorzystać je również możemy do wykonywania odbitek w technikach graficznych lub do wyrównywania powierzchni i dociskania serwetek w popularnej technice decoupage. Sięgamy wówczas po wałek gumowy.

Wałki różnią się też między sobą średnicą rolki oraz jej szerokością. Aby praca stała się przyjemnością warto zaopatrzyć się w ich różne wielkości i rodzaje.

Malowanie malowaniu nierówne - wałki malarskie

Wałki gąbkowe w rolce do rozprowadzania farby kojarzą się części z nas zapewne bardziej z malowaniem ścian niż tworzeniem wysublimowanych dzieł sztuki, jednakże wprawiony artysta może z takiego akcesorium zrobić właściwy użytek. Dzięki odpowiedniej konstrukcji możliwe jest szybkie i równomierne rozprowadzenie farby na dużej powierzchni, np. przy pomocy wałków. Wykonywanie tej czynności pędzlem jest również jak najbardziej możliwe, jednakże zdecydowanie znacznie bardziej pracochłonne. Przy pomocy klasycznego pędzla często nie jesteśmy również w stanie osiągnąć niejednokrotnie pożądanego przez nas efektu gładkości. Korzystanie z odpowiednich wałków oznaczać może także oszczędność farb. Kolejne pociągnięcia pozwalają na ścisłe nałożenie barwnika na podłoże przy stosunkowo niewielkich stratach barwnika.

Komu może się przydać twardy wałek gumowy?

Wałek gumowy do rozprowadzania farby może być niezwykle przydatny zarówno dla profesjonalistów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malarstwem. Laicy często wychodzą z błędnego założenia, że prawdziwy artysta maluje wyłącznie na płótnie. Prawda jest jednak nieco inna. Każda powierzchnia może być obiektem artystycznej ekspresji, jeśli tylko spełni określone warunki. Technika drzeworytu, choć wydaje się nieco archaiczna, nadal ma swój urok i jest niezwykle ceniona w niektórych środowiskach. Może się wydawać praco- i czasochłonna, jednakże może także dawać ogromną satysfakcję. Wałki jednak to nie tylko rozprowadzanie farby i tuszu w technikach drzeworytniczych. Przy tworzeniu wielkich (również gabarytowo) dzieł znacznie wygodniej jest korzystać z dobrze leżących w dłoni i pozwalających na precyzję wałków niż niezmierzonej liczby pędzli o różnych rozmiarach. Co prawda farba nałożona pędzlem może  mieć nieco inną fakturę, jednakże w wielu przypadkach nie ma to większego znaczenia dla wymowy dzieła i koncepcji artysty. Zamiast więc machać niepotrzebnie ręką, czasem warto wybrać  narzędzie, które przy stosunkowo niewielkiej ilości siły jest w stanie dać podobny efekt. Nie zapominajmy, że dobrze wyprofilowany wałek może być znacznie wygodniejszy od pędzla. Ma to znaczenie szczególnie przy długotrwałym użytkowaniu. Nie zapominajmy także o małych artystach. Dzięki wałkom dzieci, pomimo drobniejszej budowy i (w zależności od wieku) mniejszych możliwości manualnych, są w stanie sprawnie malować nawet na większych powierzchniach.

Wałki gąbkowe a gumowe

Oferowane w naszym sklepie wałki dostępne są w różnych wersjach. Gąbkowy służy przede wszystkim do barwienia dużych, płaskich powierzchni. Na tym jego zastosowanie oczywiście się nie kończy. Wałki gąbkowe można stosować do pokrywania płócien we wszystkich rozmiarach i fakturach, a także podczas malowania murali czy barwienia niestandardowych powierzchni. Możliwości ograniczone są wyłącznie pomysłowością artysty. Gąbka jest materiałem, który może być dość łatwo oczyszczony. W przypadku niektórych farb wystarczy dokładnie opłukać ją dużą ilością czystej wody z mydłem. Wałki gumowe służą raczej do nakładania tuszu i farby w technikach drzeworytu i linorytu. Dzięki wygodnemu uchwytowi, wykonanemu z wytrzymałego i lekkiego plastiku lub twardego i przyjemnego w dotyku drewna, możliwe jest rozprowadzanie barwnika nawet na dużych powierzchniach przez dłuższy czas. Wykonywanie skomplikowanych projektów graficznych jest więc stosunkowo mniej pracochłonne i wymaga od nas mniejszej ilości energii.

Oferowane w naszym sklepie wałki, zarówno te gąbkowe, jak i gumowe, są dobrze wyprofilowane i doskonale leżą w dłoni. Pozwalają na swobodne manewrowanie i poprzez to uzyskanie nawet skomplikowanych efektów, których zwykły pędzel nie jest w stanie nam zapewnić. Wszystkie produkty znajdujące się w naszej ofercie spełniają najwyższe standardy jakości wykonania. Są niezwykle trwałe i pochodzą wyłącznie od sprawdzonych, renomowanych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym katalogiem zarówno początkujących, jak i doświadczonych artystów. Każdy znajdzie tu coś, co ułatwi jego pracę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl