Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Blog Świata Artysty

Plastelina


 

"Plastelina, plastelina
pod palcami się ugina!
Lepią chłopcy i dziewczynki
różne cuda z plastelinki!
Ulepiła Tereska kotka, misia i pieska
Ulepił Jacek dla misia placek,
ulepił Tomek gąski i domek!
A ta nasza Danusia ulepiła Plastusia!"
M. Kownacka

Kto z nas nie kojarzy tej treści? Plastuś to kultowa postać pokolenia lat 80tych i 90tych i choć dzisiejsze pokolenie może jej nie kojarzyć, to z pewnością równie chętnie sięgnie po plastelinę. Zabawa przy użyciu plasteliny pozwala zabić nudę, rozwinąć kreatywne myślenie oraz zdolności manualne.

Czym jest plastelina?

Plastelina dla dzieci to jedna z pierwszych intrygujących substancji, która trafia do rąk dziecka. Dzięki swojej konsystencji budzi lekki niepokój, ale także zaciekawienie. W praktyce, plastelina to nic innego jak masa plastyczna, która wykonana jest z wazeliny zmieszanej z kredą, czyli węglanem wapnia oraz kwasami tłuszczowymi – głównie stearynowym. Plastelina przeznaczona jest do modelowania przestrzennego, czyli najprościej ujmując, do lepienia figurek :) Masa ta najwyższą plastyczność zyskuje w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka. Swoją plastyczność traci w temperaturze pokojowej, jednak jest to proces odwracalny.

Poznaj zalety plasteliny

To duża zaleta plasteliny – nie twardnieje na zawsze, nie wysycha na powietrzu, a więc można jej używać wielokrotnie. Jest substancją nietoksyczną, a więc bezpieczną dla dzieci! Jest także odporna na zabrudzenie. Choć przed użyciem wymaga ogrzania w dłoniach lub w garnku z ciepłą wodą, to praca z nią jest łatwa i przyjemna. Poza czystą przyjemnością z zabawy, praca z plasteliną niesie także wiele innych korzyści. Pozwala na rozwinięcie zdolności manualnych oraz wyobraźni przestrzennej, a także uczy koncentracji i wytrwałości. W Polsce istnieje także szereg mas stanowiących jej zamienniki. Są to wszelkiego rodzaju masy oparte na mące, soli i wodzie, ciastoliny czy modeliny, które są jednak mniej odporne na zabrudzenia i co istotne – wysychają na powietrzu, a więc nie można użyć ich ponownie.

Plastelina Astra – ścisłe podium wśród plastelin

Na rynku polskim istnieje wiele firm oferujących plasteliny, czy też wspomniane wyżej masy, jednak nie sposób nie wspomnieć tu o takiej marce jak Astra. Astra to firma z wieloletnią tradycją, posiadająca bogaty asortyment artykułów plastycznych i papierniczych. Plastelina Astra produkowana jest z zastosowaniem tylko bezpiecznych składników. Posiada pozytywną opinię Państwowego Zakładu Higieny, Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chorym na Astmę i Alergię oraz europejski znak bezpieczeństwa CE. Wszystkie te certyfikaty gwarantują najwyższą jej jakość.

Rodzaje plasteliny

Plastelina jest wykorzystywana jako specyficzny rodzaj zabawki edukacyjnej dla dzieci, młodzieży bądź w pracowniach plastycznych. Jej powszechność oraz uniwersalność sprawia, że bardzo często znajduje się dla niej także zastosowania praktyczne w drobnych pracach montażowych, bądź uszczelniających w gospodarstwie domowym. Plastelina sprzedawana jest najczęściej w zestawach zwierających sześć, dwanaście lub dwadzieścia cztery kolory (glinki czy masy typu Fimo często spotyka się w postaci sprzedawanej na sztuki). Często ma postać walca, ale występuje także w postaci sześcianów lub kostek. Oprócz klasycznych zestawów kolorystycznych, plastelina kolorowa występuje także w innych ciekawych odsłonach:

  • plastelina brokatowa – wprost idealna dla najbardziej wymagających księżniczek – nic nie nada się lepiej do stworzenia unikatowego zestawu biżuterii czy diademu;
  • plastelina fluo – niezwykle modna, kolory mocno rzucają się w oczy, działąjąc jeszcze intensywniej na zmysły, najlepsza dla młodych konstruktorów do tworzenia wszelkich elementów odblaskowych;
  • plastelina błyszcząca – metalizowana wersja do wykończeń wymagających nadzwyczajnej cechy dekoracyjności;)

To co, ulepimy coś razem?

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl