PĘDZLE – małe kompendium wiedzy cz. IV 0

W poprzednich wpisach omówiliśmy szczegółowo budowę pędzla i co się z tym wiąże, a w tym artykule skupimy się na samym włosiu, a dokładniej na różnych kształtach włosia w pędzlach.

Obecnie producenci pędzli prześcigają się w pomysłach nie tylko w temacie materiałów użytych do produkcji pędzli ale także jeśli chodzi o ich kształt. Dawno już klasyczny podział pędzli na okrągłe, płaskie i „kocie języki” przeszedł do lamusa i pojawiało się dziesiątki pędzli o fantazyjnych kształtach.

Dlatego rodzi się pytanie: do czego używać tych przedziwnych pędzli?

Różne kształty mogą nieco ułatwić malowanie, pomagając tworzyć ostre krawędzie, długie, równe linie, a nawet niepowtarzalne kształty.

Zacznijmy od podstawowego podziału pędzli, na te najczęściej spotykane, czyli: płaskie, płaskie z krótkim włosiem, „kocie języki”, płaskie ścięte, okrągłe, okrągłe z długim włosiem (liner), wachlarzowe, mop.

PŁASKI (flat): pędzel o prostych krawędziach i prostym przycięciu włosia, służący do szybkiego i równomiernego rozprowadzania farby po powierzchni. W zależności od rozmiaru, można wypełniać nim małe lub duże powierzchnie.

PŁASKI KRÓTKIE WŁOSIE (bright): pędzel o prostych krawędziach i prostym przycięciu włosia, ale o krótszym włosiu niż PŁASKI. Krótsze włosie pomaga utrzymać sztywność pędzla, dzięki czemu lepiej się sprawdzi do bardziej precyzyjnego nakładania farby, np. przy krawędziach.

KOCI JĘZYK (filbert): płaski pędzel, ale nie z kwadratowymi a zaokrąglonymi krawędziami. Ten pędzel łączy w sobie klika zalet, z jednej strony pozwala na dobre krycie jak pędzle płaski, a z drugiej strony daje możliwość dopracowania niektórych detali. Można nim też malować różne linie jeśli maluje się jego krawędzią.

PŁASKI UKOŚNIE ŚCIETY (angular flat): pędzel nadaje się do „zakrzywionych” pociągnięć (fal), a także do wypełniania rogów. Można nim dotrzeć do małych obszarów za pomocą ostrej końcówki pędzla. Można go też używać podobnie jak pędzla płaskiego do zamalowywania większych powierzchni, ale również świetnie się sprawdzi do malowania kwiatów i roślin, do malowania płatków kwiatów i liści.

PŁASKI UKOŚNIE ŚCIETY ZAOKRĄGLONY (dagger): zastosowanie tego pędzla jest podobne jak w przypadku kocich języków, ale przez swoje specyficzne ścięcie bardziej nadaje się do malowania flory i fauny: płatków kwiatów i liści, wody, nieba, zwierząt itp.

OKRĄGŁY (round): pędzel o okrągłej średnicy ze spiczastą końcówką, ściśle ułożonym włosiem, doskonały do detali i drobnych linii, świetnie się sprawdzi do malowania drobnych płatów kwiatów i np. kociego futerka.

OKRĄGŁY Z DŁUŻSZYM WŁOSIEM (rigger): pędzel o okrągłej średnicy ze spiczastą końcówką, z dłuższym włosiem niż zwykły okrągły, ale z krótszym niż liner. Nazwa angielska „rigger” czyli olinowanie, świetnie odzwierciedla charakter tego pędzla bowiem idealnie się sprawdzi do malowania długich, precyzyjnych i nieprzerwanych linii.

OKRĄGŁY Z DŁUGIM WŁOSIEM (liner): pędzel o okrągłej średnicy, z długim włosiem ze spiczastą końcówką, najlepiej się sprawdzi do malowania długich linii, a także to malowania źdźbeł trawy, drobnych gałęzi czy wąsów zwierząt itp.

WACHLARZOWY (fan): pędzle wachlarzowe mogą być używane do szybkiego tworzenia drzewek, malowania chmur i trawy, ale są również bardzo pomocne przy mieszaniu dużych powierzchni farby – do efektu cieniowania czy gradientu.

MOP: pędzle akwarelowe typu mop są bardzo uniwersale w tej technice. W zależności od kształtu końcówki włosia: ostra lub szeroka będzie mieć trochę inne zastosowanie.
Mopy to większe pędzle, z zaokrąglonymi krawędziami, doskonale nadające się do szerokiego nakładania farby, dzięki czemu uzyskujemy „miękki” wygląd plamy. Idealne do tworzenia dużych, swobodnych pociągnięć oraz wstępnego moczenia papieru. Doskonały pędzel do mieszania i rozprowadzania farb o niskiej lepkości takich jak akwarela czy gwasz. Pędzel szeroko zakończony

świetnie się sprawdzi do omiatania płatków złota i szlagmetalu. A pędzlem o spiczaście zakończony włosiu możemy wydobyć najdrobniejsze detale.

OKRĄGŁY ŚCIĘTY (Stippler, Deer Foot): pędzel okrągły o w miarę krótkim włosiu. Pędzle tego typu wykonane ze szczeciny doskonale się nadają do szablonów czy tapowania. Te wykonane z miększego włosia są idealne do malowania małych drzewek i liści, a także tekstury na budynkach i sierści zwierząt, jak również do punktowego nakładania farby (pointylizm).

W powyższym poście opisaliśmy tylko podstawowe, najczęściej spotykane kształty pędzli. Oczywiście wzorów pędzli jest dużo, dużo więcej. Mają one nietypowo i fantazyjnie przycięte włosie, co daje jeszcze większe możliwości kreacji i zabawy. Jeśli szukasz właśnie takich „dziwnych” kształtów to warto spojrzeć na kolekcję pędzli Symbiose firmy Raphael lub na pędzle Firmy Renesans z serii 1200.

Polecamy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl