Wszystko co musisz wiedzieć o papierze do farb olejnych 0

Każdy rodzaj farb – akwarele, gwasze, farby akrylowe czy olejne – a także inne techniki malarskie, mają pewne wymagania w stosunku do podłoża, na którym się nimi maluje. Papiery do farb olejnych, o których dzisiaj chcemy powiedzieć kilka słów, mają specjalną powłokę, która zapobiega wchłanianiu przez papier zawartej w oleju w farbie. Papier do malarstwa olejnego powinien być „uszczelniony”. Zawarty w farbie olej jest czynnikiem wiążącym pigment. W momencie wchłonięcia przez papier wspomnianego oleju, po pierwsze zostaną zmiękczone włókna papieru, a po drugie pigment pozbawiony łącznika stanie się matowy i kruchy. Adekwatnie więc, odpowiednio dobrany papier sprawi, że kolory pozostaną intensywne i błyszczące, a my zniwelujemy ryzyko powstawania nieestetycznych tłustych plam uwidocznionych wokół pigmentu na niepokrytej farbą powierzchni.

Papier zamiast płótna?

No właśnie. Laikom malarstwo kojarzy się z typowym płótnem naciągniętym na ramę. Dlaczego więc tę wizję zaburzać? Dlaczego wybrać papier zamiast podobrazia? Artystom doradzać nie trzeba, ale jeśli zaczynasz swoją przygodę z malarstwem olejnym, zwróć uwagę na to, że papier olejny zajmuje mniej miejsca i jest lżejszy niż rozciągnięte płótno, co ułatwia przechowywanie czy transport. Papier jest też tańszą alternatywą, a więc dla intensywnie praktykującego poczatkującego malarza, wersją mniej kosztowną, pozwalającą na ćwiczenia i eksperymenty. Praca na papierze pozwala również tworzyć notatki na jego odwrocie, takie jak paleta, której użyłeś ,informacje o pogodzie czy warunkach oświetleniowych.

Zobacz co oferuje rynek i sklep Świat Artysty

Papier do farb olejnych można dobrać do swoich potrzeb na podstawie wielu czynników. Może mieć różny odcień, fakturę, gramaturę i format. Dostępne są zarówno luźne arkusze, bloki klejone jak i bloki na spirali. Zdecydowana większość papierów pozbawiona jest produktów pochodzenia zwierzęcego (są jednak wyjątki zawierające żelatynę). Wszystkie typowe papiery olejne zostały już specjalnie przygotowane do malarstwa olejnego – inne można przygotować do tego samodzielnie za pomocą gruntów, wymaga to jednak nieco większej wiedzy i wprawy. Żaden z papierów olejowych nie jest jednak w 100% odporny na przedostanie się oleju do tyłu w wyniku jego absorpcji.

Skład papieru przeznaczonego do farb olejnych

Papiery przeznaczone do malarstwa olejnego są bezkwasowe, a większość z nich wykonana jest z bezdrewnianej pulpy celulozowej. Wyjątkiem jest papier Arches Huile, wykonany w 100% z bawełny. W rezultacie jest uważany za papier profesjonalnej klasy, o dłuższej żywotności niż papier z pulpy drzewnej, ponieważ może lepiej znosić zmiany wilgotności i temperatury. Długie włókna bawełny zapewniają również wytrzymałość papieru, utrudniając jego rozrywanie się.

Kolor i gramatura papieru do farb olejnych

Papiery olejne dostępne są w różnych odcieniach bieli, a także w naturalnym, jasnym kolorze lnianym i czarnym. Podczas gdy najjaśniejsze kolorowe papiery optymalizują właściwości odblaskowe papieru, dzięki czemu kolory wydają się jasne i jasne, czarna powierzchnia może skutecznie pozwolić na budowanie jasnych tonów. Do malowania na czarnym papierze szczególnie dobrze nadają się nieprzezroczyste lub metaliczne pigmenty.

Papiery olejne różnią się gramaturą. Oscyluje ona w granicach od 187 – 300 g/m². Do farb olejnych nadają się wszystkie z nich, jednak należy pamiętać, że cięższy papier jest w stanie lepiej utrzymać grubsze aplikacje farby olejnej bez składania pod ciężarem po podniesieniu.

 

My, spośród bogatej oferty rynku, zapraszamy do zapoznania się z dwiema pozycjami, które zaskarbiły sobie ogromną rzeszę użytkowników.

Blok do farb olejnych Clairefontaine HUILE / OIL - 240g, 10ark, A4 Sklep Świat Artysty (swiatartysty.pl)

Blok Canson XL Huile & Acrylic - 290g, 30ark, A4, na spirali Sklep Świat Artysty (swiatartysty.pl)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl